10/02/2026
Jártamban-keltemben 10/4
avagy a faápoló is tudja, hogy mivel töltse el a szabadidejét minden év elején 😉
Házunk előtt évekkel ezelőtt nagy fába vágtuk a fejszét. A kert végéből előreültettünk 3 nyugati ostorfát. A vélemények megoszlanak a fáról, van, aki tűzzel-vassal írtja, én a magam részéről – a klímaváltozás apropóján – már óvatosabban bánok az olyan erős kifejezésekkel, hogy sehol nincs helye ennek a fának.
Sokan nem szeretik a termése miatt, amit télen a 🐦🐦előszeretettel fogyasztanak , majd a magot magukból kipottyantva hozzájárulnak új kis ostorfák kihajtásához. A koronája lehet kesze-kusza, és egyenes törzset sem nevel minden esetben. Emellett azonban mindent IS kibír 💪: jöhet forróság ☀️, aszály 🌵, szennyezett levegő 😷, tömörödött talaj, égzengés ⚡, földindulás – az ostorfa köszöni szépen, él és virul.
Ha megfigyelitek az első képet – amin Zoli éppen a fiatal fa koronaalakító metszését kombinálja űrszelvénymetszéssel – jól láthatóak a bal oldalról futó légkábelek, amelyek környezetét minden év elején az áramszolgáltató által megbízott személyek „igazgatják”. E tevékenységet igyekszünk évről évre megakadályozni, és a favágókat beelőzve elvégezni a szükséges metszési feladatokat 🏃♂️✂️.
A képen jól látható, ahogy a rendszeres metszés eredményeként egy jó állású sudár kiemelésével megfelelő irányba terelhető a korona 🌳 (elkerülve a légvezetékeket). Felnőtt faként az ostorfa nagyméretű lesz, így kiemelten fontos fiatal korban a megfelelő koronaszerkezet kialakítása, főleg, hogy ilyenkor még elég kisebb vágásokat ejteni a fán.
Ha pedig a második képösszeállítást nézitek 👀, láthatjátok, hogy egy vitális fa mennyire dinamikusan zárja be a keletkezett ághelysebeket. A kalluszosodási folyamatok teljesen nyomon követhetők, és három év elteltével az ághelyseb gyakorlatilag eltűnik ⏳, mindössze a kéreg mintázata árulkodik a korábbi beavatkozásokról.
Szerencsére idén is sikerült megelőzni, hogy az ostorfáink élete szakavatatlan kezekbe kerüljön 🙌, így a mai napon a házunk előtt simán tovagördült a „metszős” autó…
🚐💨😌
A bejegyzést készítette: Kaltenecker Andrea favizsgáló szakmérnök