Monori Faápolók

Monori Faápolók Minden fa érték, az idős fák kiváltképp. Ahhoz, hogy szépek maradjanak és ne váljanak veszélyessé, odafigyelésre, szakértelemre van szükség. Mi értünk hozzá.

Ahogy kivágásukhoz is, ha nincs más megoldás.

Jártamban-keltemben 10/4 avagy a faápoló is tudja, hogy mivel töltse el a szabadidejét minden év elején 😉Házunk előtt év...
10/02/2026

Jártamban-keltemben 10/4
avagy a faápoló is tudja, hogy mivel töltse el a szabadidejét minden év elején 😉

Házunk előtt évekkel ezelőtt nagy fába vágtuk a fejszét. A kert végéből előreültettünk 3 nyugati ostorfát. A vélemények megoszlanak a fáról, van, aki tűzzel-vassal írtja, én a magam részéről – a klímaváltozás apropóján – már óvatosabban bánok az olyan erős kifejezésekkel, hogy sehol nincs helye ennek a fának.

Sokan nem szeretik a termése miatt, amit télen a 🐦🐦előszeretettel fogyasztanak , majd a magot magukból kipottyantva hozzájárulnak új kis ostorfák kihajtásához. A koronája lehet kesze-kusza, és egyenes törzset sem nevel minden esetben. Emellett azonban mindent IS kibír 💪: jöhet forróság ☀️, aszály 🌵, szennyezett levegő 😷, tömörödött talaj, égzengés ⚡, földindulás – az ostorfa köszöni szépen, él és virul.

Ha megfigyelitek az első képet – amin Zoli éppen a fiatal fa koronaalakító metszését kombinálja űrszelvénymetszéssel – jól láthatóak a bal oldalról futó légkábelek, amelyek környezetét minden év elején az áramszolgáltató által megbízott személyek „igazgatják”. E tevékenységet igyekszünk évről évre megakadályozni, és a favágókat beelőzve elvégezni a szükséges metszési feladatokat 🏃‍♂️✂️.

A képen jól látható, ahogy a rendszeres metszés eredményeként egy jó állású sudár kiemelésével megfelelő irányba terelhető a korona 🌳 (elkerülve a légvezetékeket). Felnőtt faként az ostorfa nagyméretű lesz, így kiemelten fontos fiatal korban a megfelelő koronaszerkezet kialakítása, főleg, hogy ilyenkor még elég kisebb vágásokat ejteni a fán.

Ha pedig a második képösszeállítást nézitek 👀, láthatjátok, hogy egy vitális fa mennyire dinamikusan zárja be a keletkezett ághelysebeket. A kalluszosodási folyamatok teljesen nyomon követhetők, és három év elteltével az ághelyseb gyakorlatilag eltűnik ⏳, mindössze a kéreg mintázata árulkodik a korábbi beavatkozásokról.

Szerencsére idén is sikerült megelőzni, hogy az ostorfáink élete szakavatatlan kezekbe kerüljön 🙌, így a mai napon a házunk előtt simán tovagördült a „metszős” autó…
🚐💨😌
A bejegyzést készítette: Kaltenecker Andrea favizsgáló szakmérnök

🎯 Játékra hívunk benneteket – szükség lesz az éles szemetekre!Az alábbi két fotó ugyanarról a fáról készült:👉 az egyik f...
02/02/2026

🎯 Játékra hívunk benneteket – szükség lesz az éles szemetekre!

Az alábbi két fotó ugyanarról a fáról készült:
👉 az egyik faápolás előtt,
👉 a másik szakszerű beavatkozás után.

A kérdés: szerintetek a fa mely részein dolgozott Zoli?
Segítségként nézzétek meg az alsó képet – ekkora mennyiségű ág került le a fáról 😉
De vajon miért volt erre szükség?

🌳 A háttérben komoly szakmai munka áll.
Ideális esetben a favizsgáló és a faápoló együtt dolgozik, indokolt esetben pedig műszeres favizsgálatot végző szakember is bekapcsolódik. Ennél a fánál egy birtokvitás ügy kapcsán kért az igazságügyi szakértő (favizsgáló) műszeres favizsgálatot, hogy kiderüljön: a kissé külpontos koronájú, enyhén dőlő fa esetében mekkora a tőből történő kidőlés kockázata.

🔧 Húzásos gyökérstabilitás-vizsgálatot végeztünk, amely során beigazolódott, hogy a kidőlés kockázata nem elhanyagolható. A szakmai javaslat ezért:
a korona külpontosságának csökkentése célzott ágkurtítással,
valamint a korona ritkítása, a szélterhelés mérséklése érdekében.
Az előírt munkákat minősített faápolóként Zoli végezte el.

✂️ Faápoló vagy favágó – mi a különbség?
Sokan kérdezitek, és a válasz jól látszik a képeken is.
A faápoló:
törekszik a fajra jellemző koronaforma megtartására,
kisebb vágásokat ejt,
és figyelembe veszi a fa fiziológiai egyensúlyát, hogy a sebeket a fa mielőbb le tudja zárni.

Ezzel szemben a favágás során gyakran nagy sebek keletkeznek, és a fa hosszú távú állapota nem szempont.

📌 Tanulságok röviden:
1️⃣ Dőlő, külpontos koronájú fa esetén nem a kivágás az egyetlen megoldás – a húzásos gyökérstabilitás-vizsgálat megbízható döntési alapot ad.
2️⃣ Birtokvitás vagy bizonytalan helyzetekben érdemes független favizsgáló szakmérnököt bevonni.
3️⃣ Ha fáinkat hosszú távon biztonságosan és jó állapotban szeretnénk megtartani, keressünk minősített faápoló szakembert.

💚 Vigyázzunk fáinkra, hogy még sokáig gyönyörködhessünk bennük, és élvezhessük azokat az ökológiai szolgáltatásokat, amelyeket nap mint nap nyújtanak.
A bejegyzést Kaltenecker Andrea favizsgáló szakmérnök készítette.

🌱🥳 B.Ú.ÉK.! 🥳🌱Legyen az éved olyan, mint a tavaszi erdő: hozzon megújulást, friss hajtásokat és folyamatos gyarapodást!
31/12/2025

🌱🥳 B.Ú.ÉK.! 🥳🌱
Legyen az éved olyan, mint a tavaszi erdő: hozzon megújulást, friss hajtásokat és folyamatos gyarapodást!

Favizsgálat során érdemes a talajfelszínt is alaposabban fürkészni, mert az avarban ilyen cukiságok lapulnak a lábaink e...
08/12/2025

Favizsgálat során érdemes a talajfelszínt is alaposabban fürkészni, mert az avarban ilyen cukiságok lapulnak a lábaink előtt.
🍂🐞🍂

Pénteken tartotta a Magyar Faápolók Egyesülete az első nemzetközi szakmai konferenciáját, aminek Zoli volt a főszervezőj...
01/12/2025

Pénteken tartotta a Magyar Faápolók Egyesülete az első nemzetközi szakmai konferenciáját, aminek Zoli volt a főszervezője, én (Andi :) ) pedig a segédje. A horvát és a cseh előadók mellett 2 hazai elismert szakember is hozzájárult a tudásgyarapításhoz.
A rendezvényen több mint 130-an vettek részt, és még Dániából is érkeztek az eseményre.
💚💚💚
Köszönet a fotókért Terpó Veronika favizsgáló kollégánknak!

Jártamban-keltemben 10/3avagy mindenkinek joga van az élethez, a fáknak is…Monoron nemrég természetkárosítás történt.Ism...
17/11/2025

Jártamban-keltemben 10/3
avagy mindenkinek joga van az élethez, a fáknak is…
Monoron nemrég természetkárosítás történt.
Ismeretlen tettes rongált meg egy ereje teljében levő gyönyörű, fiatal platánfát. Munkánk során korábban láttunk már törzsbe fűrészelést, törzs késsel való lehántását, de ez valószínűleg a legalantasabb megoldás. A törzsbe egy magasságban több furatot készítettek, amit gázolajszerű anyaggal töltöttek meg.
👉 Mit okoz ez a fában? 👈
☠️ mérgezi és elzárja a szállítószöveteket, amelyekben a víz, az ásványi sók és a fotoszintézissel megtermelt cukor áramlik a gyökér és korona között
☠️ a gázolaj gomba és baktériumölő hatású, így felborul a fa mikrobiális egyensúlya és a fa immunrendszere legyengül
Félve írom ki, de lehet a platán kimozogja ezt az agresszív beavatkozást (az idő majd eldönti a sorsát, de vannak opciók a fa életfeltételeinek javítására). A probléma azonban nem a fa megmérgezésével indult.
🌳🌳🌳
A fotón jól látható, hogy a mérgezett fát sok évvel ezelőtt túl közel ültették a sírokhoz, amely mára elkezdte felnyomni a közeli járólapokat. Bízva az akkori ültető jóhiszeműségében feltételezzük, hogy nem ismerte a fát, és nem tudhatta, hogy a fiatal fácska pár év múlva nagytermetű fává cseperedik. A probléma talán innen eredhet.
DE! Egy temetőben nemcsak a sír érték, hanem a fák is, amelyek sokféle ökoszisztéma szolgáltatást (pl. árnyékolás, klímaszabályozás, szén-dioxid megkötés, hőmérséklet-szabályozás, levegőminőség-javítás, élőhely) nyújtanak számunkra. Hasonló esetekben hasznos lenne mérlegelni és megtalálni a kompromisszumos megoldást annak érdekében, hogy a sír is megmaradjon és a fát se kelljen megölni (esetleg jelezni az üzemeltetőnek az észlelt problémát, és nem csak rá hárítani a fa költséges eltávolítását - ha szükséges).
Sokszor mondom ügyfeleimnek a tanácsadás során: megfelelő fát a megfelelő helyre! A tájépítészet és a favizsgálat két dinamikusan fejlődő szakma. Ez a két szakma felel többek között azért is (csak a legegyszerűbb példát kiemelve), hogy kis helyre ne ültessünk nagy helyigényű díszfákat. Az elültetett fáknak pedig - és nemcsak a koronának, hanem a gyökérzetnek is - legyen elegendő tere a normál fejlődéshez.
🌿💚🌿
Vigyázzunk fáinkra, akár közterületen, akár magánkertekben! A szélsőségesen változó klímában egyre nagyobb értéket jelentenek a klímaváltozást jól viselő, nagy lombkoronát fejlesztő és sokféle ökoszisztéma szolgáltatást nyújtó egyedek!
A bejegyzést készítette: Kaltenecker Andrea, favizsgáló szakmérnök, tájépítész

Még néhány pillanatkép a parádsasvári mókáról, és persze az elengedhetetlen közös kép a főszervezővel, Litkai Gergellyel...
30/10/2025

Még néhány pillanatkép a parádsasvári mókáról, és persze az elengedhetetlen közös kép a főszervezővel, Litkai Gergellyel.

Éppen most...Zoltan Ragula faültetésről tart előadást a Garázssasvár kertjében az önkéntesek számára. A képen Litkai Ger...
24/10/2025

Éppen most...
Zoltan Ragula faültetésről tart előadást a Garázssasvár kertjében az önkéntesek számára. A képen Litkai Gergely konferálta fel Zolit 😊
Az őszi Mátra gyönyörű, gyertek Ti is!
💚🌳💚

Hétvégi műszak.. mert az itthoni fáknak is kijár a gondoskodás💚🌳💚
19/10/2025

Hétvégi műszak.. mert az itthoni fáknak is kijár a gondoskodás
💚🌳💚

Jártamban-keltemben 10/2Mielőtt belevágunk, először is hatalmas köszönet mindenkinek, aki olvasta, megosztotta vagy tová...
01/09/2025

Jártamban-keltemben 10/2
Mielőtt belevágunk, először is hatalmas köszönet mindenkinek, aki olvasta, megosztotta vagy továbbította az első részt 🙏 Az öntözőzsákos poszt már több mint 3️⃣6️⃣0️⃣0️⃣ emberhez jutott el – nélkületek nem sikerült volna!
🌱 A mai rész címe: „Ne sózzál, mulcsozzál!” 🌱
A növények közvetlen környezetének sózása komoly károkat okoz nekik. Sokan azt gondolják, a sózás csak télen, az utak síkosságmentesítésekor jelentkező probléma, de sajnos nem csak erről van szó: a fotó, amit hoztam, májusban készült Monoron, a temetőben, a város egyik legszebb platánsorának szomszédságában. A gyomok irtása ugyanis gyakran úgy zajlik, hogy a talajt alaposan besózzák.
🤔 És mi történik, ha a fa gyökérzónájába só kerül? 🤔
• gátolja a vízfelvételt,
• kiszorítja a létfontosságú tápanyagokat,
• ionmérgezést okoz.
A következmény: elszíneződő levelek, hervadás, korai lombhullás, satnya növekedés – végső soron pedig rövidebb élettartam. Gyakorlatilag ugyanaz, mintha állandó vízhiánynak lenne kitéve a fa.
💚 Mit lehet tenni? 💚
Ebben a konkrét esetben igyekeztem a lehető legtöbb sót eltávolítani, majd jó néhány vödör vízzel átöblíteni a fa környezetét, hogy mérsékeljem a káros hatásokat. Ha a só már kiszórásra került, akkor házilag kb. ennyire van lehetőség.
Ha viszont még nem jutott el az ember a sózásig, csak gondolkodik rajta, akkor érdemes tudni, hogy van ennél sokkal jobb megoldás is! 👉 A MULCSOZÁS.
A Monori Városszépítők fasorában például pár köbméter ágdarálék kihelyezésével oldottuk meg a gyomkérdést. Ez nemcsak visszaszorítja a gazokat, hanem nedvességet is raktároz, és hűvösebben tartja a talajt még a nyári kánikulában is.
A lényeg:
❌ Ne sózzunk!
✔️ Télen inkább homokot vagy környezetbarát granulátumot használjunk síkosságmentesítésre (ami házi kedvenceink talpát is megóvja a felmaródástól).
✔️ Vegetációs időszakban takarjuk a talajt mulccsal, ágdarálékkal – a fák és a talaj egyaránt hálás lesz érte.
💚🌳💚
Kövessétek oldalunkat, hamarosan jön a következő rész!
A bejegyzést készítette: Kaltenecker Andrea, favizsgáló szakmérnök

Jártamban-keltemben 10/1Induljon a Monori Faápolók 10 részes szemléletformáló sorozata! 🌳A szakma ma már egyetért: az ön...
19/08/2025

Jártamban-keltemben 10/1
Induljon a Monori Faápolók 10 részes szemléletformáló sorozata! 🌳

A szakma ma már egyetért: az öntözőzsák – különösen friss telepítéseknél – életmentő eszköz. Egy 70 literes zsák heti egyszeri (vagy még inkább kétszeri) feltöltése óriási segítség a fának a kritikus időszakban, amikor egyszerre kell gyökeret eresztenie és lombot növesztenie forró, száraz nyarakon.

Nézzük a képen szereplő két fát:
✅ Az egyik egészségesen zöldell.
❎ A másik… hát, finoman szólva is búcsút intett az életnek.

Pedig mindkettőn ott a zsák. Mi a különbség?
👉 Jobbra vízzel teli zsák, balra üres, mindig szárazon talált zsák.
A tanulság egyszerű: az öntözőzsák önmagában nem csodaszer. Akkor ér valamit, ha van benne víz. 💧

A bal oldali fasor esetében még most is lenne értelme az üres zsákokat levenni a kiszáradt fákról, és a még életben lévőkre tenni – rendszeres vízutánpótlással. Sőt, ha a lakók is magukénak éreznék az előttük álló facsemetéket, elég lenne hetente egyszer vízzel megtölteniük a zsákot, és máris sokkal nagyobb eséllyel maradnának életben a fák.

Kövessétek oldalunkat, hamarosan jön a következő rész!
A bejegyzést készítette: Kaltenecker Andrea, favizsgáló szakmérnök

Cím

Kinizsi Utca 51
Monor
2200

Nyitvatartási idő

Hétfő 09:00 - 18:00
Kedd 09:00 - 18:00
Szerda 09:00 - 18:00
Csütörtök 09:00 - 18:00
Péntek 09:00 - 18:00

Telefonszám

+36307266159

Weboldal

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Monori Faápolók új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

Megosztás