27/01/2024
Główną zaletą śniegu jest to, że jest dobrym izolatorem roślin przed mrozem, łagodzi wahania temperatur w otoczeniu roślin, a także chroni rośliny przed wysuszającymi mroźnymi wiatrami. Niestety, śnieg ma również swoje wady, szczególnie mokry, który pozostając na gałęziach, może powodować ich deformacje, a nawet złamanie. Szczególnie wrażliwe są iglaki i rośliny zimozielone. Dlatego tak ważne jest otrzepywanie roślin po opadach śniegu. Śnieg zgarniany na rośliny oraz na trawnik powoduje, brak dostępu tlenu co w konsekwencji prowadzi do zamierania roślin.
Wiosną, z kolei szybko topniejący śnieg, powoduje powstawanie zastoisk wodnych szczególnie na glebach słabo przepuszczalnych gliniastych, powodując gnicie wrażliwych roślin.
Niekorzystny dla roślin jest również lód, który powstaje w czasie odwilży, gdy śnieg topnieje i zamarza. Tworzą się wtedy tzw. zastoiska. Powstały lód nie przepuszcza powietrza. Jest to szczególnie groźne dla trawnika, może powodować groźną chorobę tzw. pleśń śniegową oraz dla roślin cebulowych i bulwiastych, które mogą gnić. Najlepsze jest powolne rozmarzanie ziemi, wtedy woda zostanie wchłonięta i poprawia się nawilgocenie gleby, co jest korzystne dla roślin.
Reasumując
Według różnych źródeł najlepsza grubość śniegu do ochrony roślin przed mrozem to 10 cm świeżego puchu, który stopniowo się wysusza pod wpływem mrozów i nie tworzy skorupy. Najgorszy jest mokry z bity i zlodowaciały śnieg bo odcina dopływ tlenu. Zastoiska są najbardziej niebezpieczne na przedwiośniu kiedy, śnieg szybko topnieje, pojemność wodna gleby jest ograniczona i po pewnym czasie nie jest w stanie przyjąć więcej wody, woda ta tworzy wówczas zastoiska wodne i prowadzi do lokalnych podtopień. Rośliny wtedy cierpią stojąc w wodzie. Korzenie potrzebują tlenu do oddychania, a jeśli go zabraknie, następuje ich gnicie.