25/10/2025
Oh oedkust küll.... :)
🎉Suur saak, suur saak!!! Saladuskatteloor langes.
On kellelegi äratundmisrõõmu? :)
🥕SISSEJUHATUS. Kui Marika Aedviir täna kursuse messengerigruppi teatas, et pealelõunased tunnid jäävad õppejõu haigestumise tõttu ära, läks peas kiirelt lamp põlema (õppejõule muidugi kiiret paranemist!), et täna saan lõpuks ometi minna aiamaale KARMAT pesema.
🥕PROBLEEMI KIRJELDUS. Nimelt on kallis kaasa Kaido sel sügisel pidanud aias ära tegema suurema osa muidu minu tööde listi kuuluvatest tegemistest. Ega asjata öelda, et kui üks läheb magistrisse, siis tegelikult läheb terve pere ja pool suguvõsa takkapihta. Läksin, pesin. Karmat.
🥕TEOORIA. Minu ema on alati öelnud, et vanarahva jutu järgi peavad kõik külvid jaanipäevaks maha saama, siis on asi graafikus ja kõik sujub.
Urge talu aia rööprähklejast perenaine sai sel suvel esimese porgandikülvi maha juuni lõpuks. Ei tulnud üles. Panin teise sordiga teise külvi. Ei tulnud üles. Vahepeal oli kätte jõudnud juuli lõpp, oli vaja Tšehhis käia ja Avatud aeda ja kõike muud teha ja nii see KOLMAS külv seal katteloori all oma elu elas või ei elanud - ei tahtnudki väga vaadatagi, olin täitsa käega löönud.
Veel septembri lõpus aiatuure tehes küsis nii mõnigi aiamaa ääres seistes, et mis sul seal katteloori all IKKA VEEL on? Käsi südamele pannes vastasin kõigile: “Ma ei ole tahtnud, õigemini JULGENUD sinna alla vaadata ja ära palun sina ka vaatama mine!”
🥕UURINGU LÄBI VIIMINE. Täna oli see päev! Oru valla kõige rohkem graafikust maha jäänud aednik eemaldas tont teab mis umbrohtude poolt umbes põlvekõrguseks kerkinud katteloori ja hoolikal vaatlusel selgus, et seal olid muu hulgas olemas ka sellised suurte tühikutega PORGANDIDIREAD, õrnakesed vaksapikkused rohelised tutid vapralt püsti.
Hakkasin neid siis üles võtma ja saingi läbi aastakümnete KÕIGE ERAKORDSEMA saagi, mis kõik kenasti 37 cm-se diameetriga lillepotialuse peale õhukese kihina ära mahtus!
Iga eksperimendi ja/või uuringuga võiks kaasneda ka mingi UUENDUSLIK moment. Nii mulgi.
Kui olin oma väljakaevamistöödega 15 meetrise porgandipeenraga peaaegu lõppu jõudnud ja sellest peenest näputööst ikka suhteliselt tüdinenud, otsustasin, et jätan ühe meetri talveks maha, vaatame, mis juhtub.
💬Äkki tekib uus, PÜSIKBEEBIPORGANDI sort!🥕🥕🥕🥕🥕🥕🥕🥕🥕🥕
Kui ei proovi, ei tea - nii mõnelgi leiutajal on asi õnnestunud alles tuhandendal katsel. Mul alles kolmas.
🥕JÄRELDUSED. Vabalt võib ka magistrantuuris õppiv kogukonnatöötaja oma aiamaal porgandit kasvatada - muudkui külva ja külva ja küll nad ükskord enne talve ikka üles tulevad!
🥕KOKKUVÕTE.
❤️Palju õnne, et jõudsid selle pika jutu lõpuni lugeda, püsivust ja uudishimu Sul jätkub :) . Minul ka.
🥕Kui meeles, võid Mõisaküla Urge talu aia UUE PÜSIKBEEBIPORGANDI sordi talvekindluse kohta kevadel järelpärimise teha! 🙂
🌼🍁🍂Muidu läheb kenasti - aias varieeruvad värvid kollasest veel kollasemani ja punasest veel punasemani.
Selline lugu siis.
❤️Ikka head, hoiame pea püsti ja nina vee peal - kevad ja kooli lõpp pole enam kaugel!