Pets Book Land

Pets Book Land Aici, animalele sunt stăpâne! PetBook este un concept dedicat iubitorilor de animale în premieră în România.

PetBook oferă un mediu în care aceştia pot crea profiluri pentru animalele lor de companie, pot socializa cu alţi proprietari, pot discuta despre rase şi despre îngrijirea animalelor, se pot informa cu privire la serviciile pentru pets din apropiere şi pot răsfoi cataloage cu produse dedicate animăluţelor lor. Persoanele care îndrăgesc animalele "de la distanţă" sau care au intrat recent în comuni

tatea "pet owners" sunt binevenite - sfaturile practice şi clipurile amuzante sunt, până la urmă, pe placul tuturor!

RAHAT, RAHAT și iar RAHAT (de câine)București, Cartierul Armenesc, 9 ianuarie 2022.Aici locuiesc, e cartierul meu de 12 ...
09/01/2022

RAHAT, RAHAT și iar RAHAT (de câine)
București, Cartierul Armenesc, 9 ianuarie 2022.
Aici locuiesc, e cartierul meu de 12 ani de zile. O zona superbă, cu clădiri istorice, vecini educați și civilizați, unii dintre ei de-a lungul anilor mi-au devenit prieteni dragi.
Azi e duminică, o zi de odihnă și relaxare, trafic liniștit și am ieșit cu copilul la plimbare.
Am ieșit din curte, ne-am dus 30m până în parcare, am scos căruțul din portbagaj, am priponit copilul, cu intenția de a ne lua o cafea din Moșilor.

Ceva puțea. M-am uitat la ghete și o pastă maronie, zemoasă ieșea din lateralul tălpii drepte. Mi-am dat seama ca eram plin de rahat. Ce noroc! Și ce noroc că a plouat și mai ales ce noroc că în momentul în care s-a asfaltat strada, acum vreo 7 ani, muncitorii au făcut o treaba de rahat și m-am putut curăța în imensa baltă permanentă din fața porții unui vecin.

Ne-am întors în parcare și am plecat spre Moșilor, cu ocol pe la Cercului. Ca orice oameni normali la plimbare cu bebelușul duminica, am început să numărăm rahați.

Între timp, am ieșit prin gang pe calea Moșilor și unde am fost întâmpinați de un rahat compus, pe treapta unui spațiu comercial. E mare și mă întreb daca e de om. Dar nu e hârtie igienică nicăieri...

Am ajuns la cafenea, ne-am luat ce aveam de luat și am plecat spre casa. Triști, fără cea mai mică viziune asupra unui viitor decent, civilizat pentru copilul nostru.
Reveniți în parcare mi-am dat seama ca am adunat un rahat pe roata căruțului. Am plecat din nou la baltă și am plimbat copilul înainte și înapoi prin apa cu rahat. Căruțul nu a mai ajuns în portbagaj, mi-a fost scârbă. L-am lăsat în curte și încă mă gândesc cm sa-l spăl... Să-l bag în cadă?

Vina e a bucureștenilor educați și mândri, ai căror strămoși provin din toate regiunile tării și care în prezent care dau vina pe provinciali pentru toate neajunsurile minunatului lor oraș natal civilizat și care sunt prea domni și doamne să pună mana, prin pungă, pe rahat.

Dar eu, cetățean, nu am cm să-i trag pe ei la răspundere. Pentru că într-o țară civilizată nu ne facem dreptate singuri. Avem structuri, instituții și organizații, plătite din bani publici, care fac asta în numele nostru.
Așa că doresc să-i aduc în discuție pe cei pe care eu îi consider responsabili pentru perpetuarea acestei situații de rahat, respectiv Primaria Sectorului 2 Bucuresti, Primaria Sectorului 2 - Politia Locala, https://www.supercom.ro/ (cu link-uri sparte către rețele sociale), Primaria Capitalei, Radu Mihaiu, Poliția Română Guvernul României Dsp Bucuresti.
Stimați domni și doamne, va rog pe aceasta cale să îmi răspundeți, în termen legal, la o serie de întrebări:

De ce nu este trasă la răspundere firma de salubritate pentru lipsa de angajament față de obligațiile contractuale?
De ce toate străzile Cartierul Armenesc sunt o mocirlă?
De ce nu se spală străzile niciodată?
De ce sunt mașini parcate pe trotuar?
De ce nu face poliția locală nimic referitor la mașinile parcate și la cetățenii care nu strâng după animalele lor?
De ce nu sunt puse coșuri de gunoi și pungi pentru animale din loc în loc, la fel ca în orice tară civilizată?
De ce și până când ne complacem în rahatul asta?

Aș aprecia enorm dacă veți considera acest mesaj o scrisoare oficială și îmi veți răspunde fără să trebuiască să îl depun tipărit, în dosar cu șină, la registratura fiecărei instituții/societăți în parte.
Altfel, e bine în București, e un oraș sigur, cu creștere economică pe hartie și nu e război...

Dsp Bucuresti Ministerul Sanatatii Ministerul Mediului Rahatul se usucă, devine praf și-l respirăm?

În încheiere, vă invit pe toți și în special pe cei responsabili – bucureșteni de rând, posesori de câini de companie, reprezentanți ai primăriei, ai poliției locale și ai firmei de salubritate - să numărați câți rahați am reușit să fotografiez pe un traseu de maxim 1 km în cartierul Armenesc, Centrul Bucureștiului.

Menționez că toți rahații au fost pozați azi, 9 ianuarie 2022 pe cate un segment din străzile Corbeni, Spătarului, Cercului și Moșilor. Scepticii pot veni sa se convingă la fața locului, ba chiar sunt disponibil pentru organizarea unui tur.
Eu voi continua să visez la momentul în care cineva va inventa căruciorul de care să nu se lipească rahatul.

Va mulțumesc!
Semnat: Lucian Stoian
https://www.facebook.com/cstrob/
Data: 9 ianuarie 2022

The evolution of dogs 🐕🐩🐶🐕‍🦺🦴🦴🦴🐾🐾🐾🌭
05/11/2020

The evolution of dogs 🐕🐩🐶🐕‍🦺🦴🦴🦴🐾🐾🐾🌭

Dogs have been around humans for over 30,000 years now and have earned themselves a title of being a human's best friend. But ever since they were domesticated, the species went through dramatic changes due to selective breeding. Whether the changes were physical or mental, people have bred dogs for...

28/02/2020
08/08/2019

Happy birthday cats!!!! 🎉🎉🎉🌹🎂🏖️🏖️

12/06/2019

Good morning!

11/06/2019

working hard

Squicking
07/05/2019

Squicking

What’s your sign?
05/05/2019

What’s your sign?

Address

Gouvia
Corfu
49083

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Pets Book Land posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share