20/07/2020
A sós fürdőzés technikai részletei
Ami nagyon fontos, hogy a sós fürdőzésnél használt víz koncentrációja legalább 1%-os legyen. Ez azt jelenti, hogy 100 liter vízhez minimum 1 kg kristályvízre van szükségünk, de hozzá kell tennünk, hogy minél magasabb a koncentráció (persze túlzásokba sem kell esni), annál nagyobb lesz a méregtelenítő hatása a fürdőzésnek. A dézsák különböző méretűek lehetnek, de számoljunk egy 2-2,5 méter átmérőjű, átlagos magasságú dézsával: egy ilyen paraméterekkel rendelkező átlagos méretű dézsa ideálisan 8- 10 db parajdi zsákos só (25kg-zsák) kíván. Fontos, hogy a sót érdemes ülepíteni egy hordóban, mielőtt beleöntjük a dézsába, mivel ha közvetlenül használat előtt nagy mennyiségben öntünk be (a dézsa méretétől függően ez lehet akár 50-200 kg is) ilyen dózisú sót, akkor az fel fog habosodni, amit célszerű elkerülni. Fontos, hogy a fürdődézsa téli üzemelésének semmilyen akadálya nincsen, ehhez csak megfelelő mennyiségű só kell (ezért is kifejezetten ajánlott az iszapmentes parajdi só), ami elsősorban megakadályozza azt, hogy a víz megfagyjon, másrészt az algák és baktériumok szaporodását is jelentősen lassítja, így a víz nem igényel külön kezelést, nem kell leengednie ilyenkor. Egy három hónapos (egy évszak) periódus alatt egy dézsa garantáltan algamentes (fontos, hogy mérettől függően megfelelő legyen a sóadagolás: ahogy említettük, egy átlagos dézsába elegendő az 50-75 kg-os sómennyiség, de egy nagyobb családi dézsához már kelleni fog a 150-200 kg só is, hogy elkerüljük az algákat)! Arra érdemes azonban figyelni, hogy ha télen mégsem akar fürdőzni, akkor érdemes leengednie a vizet, vagy letakarnia a dézsát a használatmentes időszak alatt. Az optimális vízfeltöltéssel kapcsolatban két nézetet határozhatunk meg: vagy állandó feltöltést javasolnak a szakértők, vagy azt, hogy csak a használati időre érdemes feltölteni a dézsát, viszont akkor minimum 2 órára. Folyamatos feltöltésnél viszont nem szabad megfeledkezni a rendszeres vízcseréről és víztisztításról (ezzel a módszerrel több feladatunk van). Akkor, ha folyamatosan fel van töltve a dézsa vízzel, akkor javasoljuk, hogy -3 celsius fok alatt akkor is gyújtsák be a kályhát, ha az használaton kívül van! Ajánlott, hogy a sós fürdőzés után ne mosakodjunk, ne is törölközzünk meg, mert a bőrnek és a testnek kifejezetten jó hagyni, hogy a vízcseppek beivódjanak a testbe, mely aztán úgyis megszárad magától. Jó, ha tudja: a dézsa használata során a natúr fa miatt lehet számítani a víz bebarnulására (első pár alkalommal), ami a fában megtalálható olajok kioldódása miatt következik be, de megnyugtatásul közöljük, hogy ennek a bőrre semmilyen negatív hatása nincsen.
Forrás:/parajdisokincsek