Architekt Maciej Kulesza

Architekt Maciej Kulesza Autorska pracownia projektowa Macieja Kuleszy. Architektura, konstrukcja i instalacje. Projekty oraz nadzory nad realizacją inwestycji.

22/12/2021
Postęp prac na budowie w Żółwinie.Tutaj ograniczono moją działalność i wszelakie zmiany Inwestor dokonuje w porozumieniu...
11/06/2021

Postęp prac na budowie w Żółwinie.
Tutaj ograniczono moją działalność i wszelakie zmiany Inwestor dokonuje w porozumieniu z Kierownikiem Budowy... Cóż - życie...

Dom jednorodzinny z garażem w Starej Wsi.Kształty "inwestorskie" ;)Mam pełen nadzór nad inwestycją.Wykonawca wyjątkowo z...
10/06/2021

Dom jednorodzinny z garażem w Starej Wsi.
Kształty "inwestorskie" ;)
Mam pełen nadzór nad inwestycją.
Wykonawca wyjątkowo zaangażowany w załatwianie każdej sprawy, odbiory i telefony z najmniejszymi uwagami. Lubię to!

Teren wyjątkowo "paskudny" ze względu na warstwę gliny która prawie nie przepuszcza wody opadowej. W pewnym momencie bez karty pływackiej nie było wstępu na budowę!
Prace izolacyjne były wykonywane w przerwach między opadami i po wyschnięciu poszczególnych partii fundamentów.
Poziom "0" dodatkowo podniesiono o 20cm. Niwelując teren od domu będzie delikatny spadek we wszystkie strony.

Wyjątkowo wysokość wnętrz ponad 3m - nawet wykonawca dzwonił bo mu coś "nie grało" i nie wiedział kiedy skończy się murowanie :)

C.d.n.

Dom parterowy w Starej Wsi nabiera kształtów. Fundamenty klasyczne zostały zamienione na płytę po małym teście - wykopan...
10/06/2021

Dom parterowy w Starej Wsi nabiera kształtów. Fundamenty klasyczne zostały zamienione na płytę po małym teście - wykopano 3 dołki łopatą na głębokość 50cm... Woda pojawiła się w połowie wysokości po 1 dniu....
Wybrano humus, nawieziono pospółkę i wykonstruowano beton podkładowy z opaską przeciw wysadzeniową. Na to papa i dopiero płyta. Tak mamy przygotowaną super podstawę do zaizolowania płyty.

Dom jednorodzinny z garażem w Żółwinie.Prosto aczkolwiek z małym urozmaiceniem w postaci pylonu i pergoli nad wejściem.
10/06/2021

Dom jednorodzinny z garażem w Żółwinie.
Prosto aczkolwiek z małym urozmaiceniem w postaci pylonu i pergoli nad wejściem.

Projekt domu jednorodzinnego w Krakowie.Trzy kondygnacje (pełna piwnica).Prosto i skromnie. Tak chciał Inwestor :)
10/06/2021

Projekt domu jednorodzinnego w Krakowie.
Trzy kondygnacje (pełna piwnica).
Prosto i skromnie. Tak chciał Inwestor :)

10/06/2021

Witajcie!
Najpierw sprawy służbowe :)
Pojawiło się parę nowych projektów; jedne zwyczajne inne troszkę "odważniejsze" ale na nagrodę za małe ;)
Jeden z projektów powstaje w Krakowie... Już wiem dlaczego nie można brać zleceń jak nie zna się "okoliczności przyrody"... poprawki, poprawki poprawek, przesyłanie dokumentacji, 3 inspektor z kolei zajmujący się sprawą... :(
Prowadzę również budowę niedaleko mojego miejsca pracy i jestem miło zaskoczony podejściem wykonawcy do swojego rzemiosła!
Ale dość ogólników - za chwilę parę konkretów.
A potem Wasza ulubiona seria jak "ogarniam" budowę swojego domu (w odcinkach). Już widać koniec ale... 😈

 Po wykonaniu izolacji termicznej fundamentów (pamiętamy że Polska jest podzielona na strefy przemarzania i w różnych cz...
15/03/2020



Po wykonaniu izolacji termicznej fundamentów (pamiętamy że Polska jest podzielona na strefy przemarzania i w różnych częściach głębokość przemarzania jest inna) zabezpieczamy izolację przed uszkodzeniem mechanicznym. Dobrym rozwiązaniem jest folia kubełkowa.
I tutaj nastąpi szok "kulturowy" :) Kubełkami w stronę gruntu!.. ale jak to? ... herezje pleciesz! ... od lat domy buduje i tak się nie robi!
No i tu małe słowo wyjaśnienia aby nie było niedomówień.
Folia kubełkowa przywędrowała do Polski ze Skandynawii. Tam stosowano ją do ochrony fundamentów ale z racji kamienistego gruntu - fundamenty domów nie były ocieplane "pionowo" tylko poziomo pod wyniesiona podłogą. Folia była tam stosowana kubełkami w stronę fundamentu który NIE BYŁ ocieplony. Kubełki opierając się na sztywnym podłożu pozwalały na minimalne ruchy wilgoci i ewentualne odparowanie jej.
Niestety w Polsce przetłumaczono 1:1 bez żadnej refleksji i ... tak zostało.
Niestety napór ziemi, w przypadku domów podpiwniczonych bardzo duży, powoduje wciskanie kubełków w izolacje, które bardzo często to zwyczajny EPS dumnie nazwany przez producenta "fundamentowy" :( . Kubełki pod naciskiem gruntu, zagłębiają się w styropian i zrywają go ze ściany.
Kiedy folię położymy płaską stroną w stronę izolacji dajemy szansę aby folia kubełkowa po prostu przesuwała się po płytach styroduru bez żadnego szwanku dla samej izolacji.
Między bajki trzeba wsadzić opowieści "budowlańców" co to próbują udowodnić że dzięki kubełkom pozwolimy wydostać się wilgoci.. Ja się pytam - po co?! Przeciez wilgoć pod ziemią to naturalny element i nigdy się go nie pozbędziemy!
A jak fundament jest pokryty izolacją bitumiczną to:
1. wilgoć gruntowa mu nie szkodzi
2. żadna wilgoć z muru nie wydostaje się na zewnątrz - właśnie przez izolację bitumiczną!
Oczywiście są różne układy izolacji termicznej, rodzaje izolacji przeciwwodnych oraz sam fundament może być nie ocieplony a izolowany przeciw- wodnie. I tu zaczyna się miejsce na "myślenie" i zaprojektowanie odpowiedniego układu warstw.

Ale... wracamy do mnie.
Wilgoć w gruncie nie zna niestety pojęcia "nie będę przenikała do wnętrza fundamentu (obrysu)". Fundament izoluje się obustronnie zarówno izolacją przeciw-wilgociąwą jak i folią kubełkową. Szczególnie jest to ważne od wewnątrz gdzie nie ma styroduru.
Jako wypełnienie pod płytą podłogową najlepiej użyć pospółki. Czemu nie piachem/ziemią z wykopu?
Otóż zalezy nam aby podłoga nigdy "nie usiadła" czyli nie następiło to co 99% wykonawców nazywa "...no budynek nowy to osiada - tak musi być..." :(
Ta sytuacja jest do wyeliminowania w 100% jeśli użyjemy pospółki zasypowej (piach w połaczeniu ze żwirem gdzie najmniejsze ziarno to ca. 1-2 mm a największe ca.16-18 mm) i zagęścimy ją warstwami 20-30 cm do współczynnika ls>0,97. Przy takim wykonaniu nigdy nie zobaczymy szpar między listwami a podłogą! Szach-mat "budowlańcy-samouki" ;)
Wersja rozszerzona dbania o brak wilgoci w domu jest zastosowanie warstwy żwiru płukanego o frakcji 16-32 mm o gr. ok. 15 cm. Taka warstwa "przerywa" podciąganie kapilarne przez płytę betonową. Fizelina o gramaturze min. 160 g/m2 nie pozwoli na zmieszanie się żwiru z pospółką.
Na koniec mamy beton podkładowy wylany na folii PE. Folia zapobiega wyciekaniu mleczka zarobowego z betonu i nie pozwala aby beton zbyt szybko "stracił" wodę która jest niezbędna do jego wiązania.

 Wiosna 2019 to kontynuacja prac z piwnicą i pozostałą częścią fundamentu.Izolowanie ław fundamentowych masą KMB poprzed...
15/03/2020



Wiosna 2019 to kontynuacja prac z piwnicą i pozostałą częścią fundamentu.
Izolowanie ław fundamentowych masą KMB poprzedziłem gruntowaniem oraz osadzeniem przepustów dla rury kanalizacyjnej. Ze względu na rozszerzalnością termiczną nie powinno się osadzać docelowej rury kanalizacyjnej w ścianie - na styku z murem może dojść do pęknięć. Tutaj rura będzie miała "luz" i wypełnienie z uszczelniacza poliuretanowego.
Nad piwnicą jest strop żelbetowy - pełny szalunek na płytach pozwoli na uzyskanie równego sufitu :) Może pozostanie bez tynkowania.
Prace idą w tempie "wakacyjnym".... ;)
Izolacja cieplna fundamentu to był ciekawy czas... Niby dużo pracy ale zakupiłem (robioną na zamówienie ze względu na długość) maszynkę do cięcia płyt. Re-we-lac-cja! Żadnych skrawków materiałów, nierówności etc. Czysto i sprawnie: cała izolacja wokół budynku w 2 dni!

Duży. Płaski. Dzieje się... Reguły.
13/09/2019

Duży. Płaski. Dzieje się... Reguły.

Nowe dzieło.. Parterowy. Stara Wieś.
13/09/2019

Nowe dzieło.. Parterowy. Stara Wieś.

Adres

Górna 3g
Kanie
05-805

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 09:00 - 17:00
Wtorek 09:00 - 17:00
Środa 09:00 - 17:00
Czwartek 09:00 - 17:00
Piątek 09:00 - 17:00

Telefon

609 220 290

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Architekt Maciej Kulesza umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij