28/12/2022
,, (...) Nad Wartą zorza, nad Poznaniem wschodzi,
Dla Wielkopolski nowy dzień się rodzi!
𝐃𝐰𝐮𝐝𝐳𝐢𝐞𝐬𝐭𝐲 𝐬𝐢𝐨́𝐝𝐦𝐲 𝐠𝐫𝐮𝐝𝐧𝐢𝐚 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐤𝐞̨ 𝐛𝐮𝐝𝐳𝐢.
W ulicach patrol, w każdym zaułku wróg,
Od fortów strzały słychać, armat huk.
Pękają szyby okien, krew się leje,
A tam komendant rozsyła swych ludzi.
Hej! Już z Kenwerku polski sztandar wieje.
Wnet żaden P***k do boju niezdolny,
A miasto nasze, Poznań wzięty, wolny!
A przez Wielkopolskę leci krzyk wolności
Pod Kąkolewo, pod Zbęszyń, pod Żnin.
Zamilkły słowa, króluje czyn.
Łuny goreją u brzegów Noteci,
A Orzeł Biały znów w gnieździe swym gości,
Ponad Pałuki, nad Kujawy leci,
Sięga skrzydłami północy, południa,
𝐃𝐰𝐮𝐝𝐳𝐢𝐞𝐬𝐭𝐲 𝐬𝐢𝐨́𝐝𝐦𝐲 𝐰𝐨𝐥𝐧𝐨𝐬́𝐜́ 𝐩𝐫𝐳𝐲𝐧𝐢𝐨́𝐬ł 𝐠𝐫𝐮𝐝𝐧𝐢𝐚."
Roman Wilkanowicz.
Dzisiaj obchodzimy 104 rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Chwała Bohaterom!
🇵🇱🇵🇱🇵🇱
fot. NAC. Na fotografii uroczystość zaprzysiężenia wojsk powstańczych i wręczenie sztandaru 1 Dywizji Strzelców Wielkopolskich. Defilada pierwszych oficerów wielkopolskich. Widoczny m.in. Wojciech Korfanty (I rząd, 2. z lewej).
-------------------------------
Fotografia czarno-biała przedstawia mężczyzn w mundurach niosących flagę Polski. Po lewej stronie widać grupę mężczyzn witających oficerów wielkopolskich. W tle widać zabytkowe budynki.