11/06/2026
Święcenie wianków jest dawnym i pięknym zwyczajem ludowym, kultywowanym na zakończenie oktawy Bożego Ciała. Wianki, splecione z polnych kwiatów, ziół i zielonych gałązek, od wieków stanowiły symbol wdzięczności za dary natury oraz prośby o Bożą opiekę. Poświęcone rośliny przechowywano w domach, wierząc, że przynoszą błogosławieństwo, chronią przed nieszczęściami i wspierają zdrowie domowników.