Trawnik NIE idealny

Trawnik NIE idealny Mój trawnik przydomowy

Cześć Z roku na rok moja wiedza na temat traw się powiększa.Z laika mieszkającego w mieście nie mającego nawet działki p...
25/05/2026

Cześć

Z roku na rok moja wiedza na temat traw się powiększa.
Z laika mieszkającego w mieście nie mającego nawet działki przeprowadziłem się do domku z ogrodem , stałem się pasjonatem zielonego dywanu 🙂.
Zakładając trawnik również nie miałem pojęcia jak się to robi, nie ta ziemia, zła mieszanka traw kupiona z marketu 🙂. Praktycznie zrobiłem wszystko źle .
Myślałem że zasieje trawę będę ją kosił i będzie piękna 🙂.
Przez pierwszy rok faktycznie była ładna , przynajmniej tak myślałem .
Pierwsza zima to wszystko zweryfikowała 🙂, zacząłem się zastanawiać co zrobiłem nie tak przecież była ładna 🙂.
Zacząłem zagłębiać się w temat zakładania trawnika, koszenia, podlewania i nawożenia .
Dopiero po jakimś czasie zdałem sobie sprawę, że chcąc mieć ładny trawnik trzeba sporo się napocić 🙂.
Oglądajcie mój profil.
Cdn. 🙂

Badanie gleby, po co? Dlatego żeby np. dowiedzieć się jaki odczyn pH ma nasza gleba ,jest to bardzo istotne do dalszego ...
08/02/2025

Badanie gleby, po co?
Dlatego żeby np. dowiedzieć się jaki odczyn pH ma nasza gleba ,jest to bardzo istotne do dalszego rozwoju naszego trawnika.
W razie wysokiego albo niskiego poziomu pH w zależności możemy zrobić korektę w trakcie sezonu.
ph gleby jest ważne również dlatego, że nie które pierwiastki są mniej przyswajalne przy zbyt wysokim lub niskim pH.
pH gleby powinno mieścić się w przedziale od 5,5-6,5
Pamiętajmy że badanie takie można zrobić dopiero 90 dni (dla gleb ciężkich) po ostatnim nawożeniu naszego trawnika. Dla gleb lekkich 60 dni po ostatnim nawożeniu.
Badanie gleby daje nam możliwość sprawdzenia jakich pierwiastków nam brakuje lub jakich mamy za dużo w naszej glebie.
Próbki powinny być pobierane na głębokości 15 a nawet 20 cm bez masy zielonej.

Czym pobieramy próbki gleby?

Laska Egnera wygląda tak jak na zdjęciu, oczywiście nie musimy jej posiadać żeby pobrać glebę wystarczy kawałek calowej rurki z której możemy wydłubać glebę albo łopatą podważamy i ręką wybieramy trochę ziemi.
Do badań potrzebne jest nam 1-1,5 kg gleby.

Co dalej?

Następnie naszą glebę pakujemy w woreczek strunowy opisujemy go i albo zawozimy albo wysyłamy do najbliższej stacji OSCHR w swoim regionie.
Po dwóch, trzech tygodniach przychodzą nam wyniki badania gleby.
Warto również dodać informację jakie badania nas interesują dla naszych przydomowych trawników jest to badanie organiczne czyli analiza podstawowa pH,N-NO3,P,K,Ca,Mg oraz zasolenie.

Jeśli mamy już analizę gleby możemy zapoznać się z naszymi wynikami,na tej podstawie dobieramy plan nawożenia swojego trawnika.

Posłużę się tabelką norm pierwiastków dla naszych trawników.

Azot NO3 w mg/l 100-150
Fosfor P w mg/l 40-80
Potas K w mg/l 125-200
Magnez Mg w mg/l 50-100
Wapń Ca w mg/l 1000-2000
Chlor Cl w mg/l

01/02/2025

Adres

Psarskie

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Trawnik NIE idealny umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij

Kategoria