08/02/2025
Badanie gleby, po co?
Dlatego żeby np. dowiedzieć się jaki odczyn pH ma nasza gleba ,jest to bardzo istotne do dalszego rozwoju naszego trawnika.
W razie wysokiego albo niskiego poziomu pH w zależności możemy zrobić korektę w trakcie sezonu.
ph gleby jest ważne również dlatego, że nie które pierwiastki są mniej przyswajalne przy zbyt wysokim lub niskim pH.
pH gleby powinno mieścić się w przedziale od 5,5-6,5
Pamiętajmy że badanie takie można zrobić dopiero 90 dni (dla gleb ciężkich) po ostatnim nawożeniu naszego trawnika. Dla gleb lekkich 60 dni po ostatnim nawożeniu.
Badanie gleby daje nam możliwość sprawdzenia jakich pierwiastków nam brakuje lub jakich mamy za dużo w naszej glebie.
Próbki powinny być pobierane na głębokości 15 a nawet 20 cm bez masy zielonej.
Czym pobieramy próbki gleby?
Laska Egnera wygląda tak jak na zdjęciu, oczywiście nie musimy jej posiadać żeby pobrać glebę wystarczy kawałek calowej rurki z której możemy wydłubać glebę albo łopatą podważamy i ręką wybieramy trochę ziemi.
Do badań potrzebne jest nam 1-1,5 kg gleby.
Co dalej?
Następnie naszą glebę pakujemy w woreczek strunowy opisujemy go i albo zawozimy albo wysyłamy do najbliższej stacji OSCHR w swoim regionie.
Po dwóch, trzech tygodniach przychodzą nam wyniki badania gleby.
Warto również dodać informację jakie badania nas interesują dla naszych przydomowych trawników jest to badanie organiczne czyli analiza podstawowa pH,N-NO3,P,K,Ca,Mg oraz zasolenie.
Jeśli mamy już analizę gleby możemy zapoznać się z naszymi wynikami,na tej podstawie dobieramy plan nawożenia swojego trawnika.
Posłużę się tabelką norm pierwiastków dla naszych trawników.
Azot NO3 w mg/l 100-150
Fosfor P w mg/l 40-80
Potas K w mg/l 125-200
Magnez Mg w mg/l 50-100
Wapń Ca w mg/l 1000-2000
Chlor Cl w mg/l