03/01/2024
Z żalem żegnamy naszego długoletniego prezesa, architekta, urbanistę Andrzeja Leszka Szulca. Przywilejem wybitnych indywidualności jest to, iż nawet, jak odchodzą, to nie odchodzą całkowicie. Andrzej, Suwalczanin z urodzenia i z wyboru, pozostawił po swoim życiu wyjątkowy ślad – swoje dzieła. W latach 70tych, pracując jeszcze w Białymstoku, wygrał ogólnopolski konkurs na plan Suwałk i podjął decyzję o powrocie do rodzinnego miasta, które miało stać się głównym ośrodkiem planowanej kopalni Krzemianka. Andrzej kreślił futurystyczny, wydawało się wówczas, projekt przeobrażenia niedużego 30tys. miasteczka w stutysięczne nowoczesne miasto. Kopalnia rudy na szczęście nie powstała, ale główne dyspozycje przestrzenne planu Szulca są do tej pory realizowane. Andrzej Szulc jeszcze za komuny powtarzał, że głównym walorem Suwałk jest położenie geograficzne. Jakby przewidywał, że północno – wschodnia żelazna granica nie jest przypisana nam raz na zawsze. I tak się stało. Suwałki stały się miastem na tzw. szlaku i zaczęły wykorzystywać swoją szansę. Z Andrzejem wspólnie w latach osiemdziesiątych założyliśmy pracownię projektową Projekt Suwałki, w której powstawały projekty wielu, głównie suwalskich inwestycji. Andrzej był projektantem m.in. przebudowy i rewaloryzacji ratusza miejskiego, rewaloryzacji zabytkowych budynków liceum nr 1, kościoła salezjanów, tężni i pijalni wód mineralnych w Gołdapi, budynku Alior Banku w Suwałkach, pomnika na cmentarzu jeńców i żołnierzy Radzieckich, pomnika Krzyże na Górze Szubienicznej, budynku mieszkalno – usługowego Serce Suwałk i szeregu innych budynków mieszkalnych i przemysłowych.
Trudno naprawdę pogodzić się z myślą, że nie ma Go już wśród nas.